02.2016
Monetia chce ułatwić gminom obsługę Programu 500+ i przyspieszyć wypłatę świadczeń rodzinom. W ramach outsourcingu kasowego może przyjmować wnioski i realizować wypłaty świadczenia w swoich placówkach lub wzmocnić punkty kasowe urzędów.
– Obsługa Programu 500+ budzi sporo obaw o zapewnienie lokali, pracowników czy odpowiedniego sprzętu na czas. – mówi Wojciech Jóźwiak, prezes Monetii, która jest właścicielem największej sieci agencji płatniczych – Tymczasem mamy dla gmin gotowe i sprawdzone rozwiązanie. Z outsourcingu kasowego od dawna z powodzeniem korzystają urzędy skarbowe i banki – jako krajowa instytucja płatnicza, posiadająca licencję KNF, jesteśmy dla nich w pełni wiarogodnym partnerem.
W ramach outsourcingu Monetia może przyjmować wnioski, wypłacać świadczenia a także przejąć całość obsługi transakcyjnej okienek kasowych w urzędach. Zapewnia wykwalifikowany personel oraz odpowiednie oprogramowanie, które łatwo można zintegrować z systemami urzędów.
– Beneficjentów Programu 500+ możemy obsługiwać albo w dotychczasowym punkcie kasowym gminy, albo w każdej naszej placówce – wszystko zależy od decyzji urzędu, które rozwiązanie wybierze. – wyjaśnia prezes Monetii. – Mamy blisko 700 swoich oddziałów w całym kraju i setki wykwalifikowanych kasjerów, którzy są gotowi praktycznie natychmiast zacząć obsługę Programu.
W przypadku przejęcia punktu kasowego od urzędu, migracja następuje w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, a interesanci mogą bez przeszkód realizować swoje transakcje przez cały ten czas. Urząd może w ten sposób zaoszczędzić nawet do 60% kosztów, jakie ponosił na samodzielne prowadzenie okienka kasowego. Gminy mogą także skierować obsługę Programu bezpośrednio do oddziałów Monetii.
Rządowy Program 500+, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 roku, przenosi na gminy zdecydowaną większość obowiązków związanych z obsługą świadczeń. Będą musiały obsłużyć 2,7 mln polskich rodzin i wypłacić wsparcie dla 3,7 mln dzieci. Świadczenie może być przekazane na konto lub wypłacane gotówką, a jak wskazują dane NBP ponad 1/3 zasiłków i rent jest wypłacana właśnie w ten ostatni sposób[i]. Sprawna obsługa tylu transakcji wymaga armii dodatkowych pracowników i czasu potrzebnego na przeprowadzenie przetargów na sprzęt komputerowy czy dostosowanie lokali. Na wsparcie urzędów przy obsłudze Programu 500+ rząd przeznaczył w tym roku 2% wartości programu, czyli ok. 350 mln PLN. W kolejnych latach odsetek pomocy ma być niższy.
[i] www.nbp.pl/adf/adf_rachunki_bankowe.pdf