Monetia jak InPost? Wprowadzi paczkomaty na dokumenty

13 czerwca 2014

Monetia to firma, której podstawowym sposobem na zarabianie pieniędzy jest obsługa ludzi, lubiących opłacać stałe rachunki takie jak czynsz czy faktura za prąd, gotówką. Tacy klienci korzystają z usług poczty, banku lub jednej z tego rodzaju firm jak Monetia. Jej prezes, Wojciech Jóźwiak uważa, że pod względem wartości wciąż połowa wszystkich rachunków w naszym kraju jest regulowana gotówką.

Ale nawet on przyznaje, że to malejący rynek bo coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej i rachunki opłaca przez internet, nie ruszając się z domu. Dlatego Monetia szuka nowych źródeł przychodów. I wydaje się jej, że właśnie znalazła. Pomysłem na przyszłość ma być usługa, nazywana roboczo paczkomatami na dokumenty.

O co chodzi? Wojciech Jóźwiak tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej, że instytucje finansowe, operatorzy telefonów komórkowych i wiele innych podmiotów na polskim rynku, codziennie wysyłają do swoich klientów tysiące dokumentów, takich jak np. umowy o świadczenie usług. Zazwyczaj w takiej sytuacji dostawą papierów zajmuje się kurier, którego obowiązkiem jest potwierdzenie tożsamości osoby odbierającej przesyłkę oraz uzyskanie podpisów klienta w odpowiednich rubrykach. I tu pojawia się dużo problemów, bo kurierzy weryfikację tożsamości wykonują pobieżnie, czasem wcale, zapominają o zdobyciu podpisów, zostawiają dokumenty u sąsiadów, itd. A do tego ich usługi są drogie.

Lekiem na tę bolączkę ma być paczkomat na dokumenty. Usługa ma polegać na tym, że papiery do podpisania będą czekały na klienta w jednej z kilkuset placówek Monetii, podobnie jak paczki czekają w paczkomatach. Klient, który będzie chciał podpisać umowę z bankiem czy telekomem, podczas wypełniania wniosku będzie deklarował sposób odebrania dokumentów. Jeżeli wybierze Monetię, będzie mógł w dowolnej placówce tej firmy zgłosić się i dokumenty podpisać. Pracownik Monetii wydrukuje umowę z systemu, sprawdzi tożsamość kontrahenta i wskaże miejsca, w których należy złożyć podpisy.

Zdaniem Jóźwiaka klienci indywidualni będą chcieli korzystać z tej formy odbierania dokumentów gdyż będą to mogli zrobić w dowolnym dla siebie terminie, bez konieczności umawiania się z kurierem. Dla usługodawców z kolei ma to być tańsze niż korzystanie z usług kuriera a przy tym bezpieczniejsze, gdyż pracownicy Monetii mają być przeszkoleni w zakresie identyfikacji klientów oraz znajomości wzorów umów.
Jak to się sprawdzać będzie w praktyce – zobaczymy. Rynek, wydaje mi się, też jest malejący. Coraz więcej instytucji idzie w kierunku akceptacji umów on line, np. potwierdzając dane klienta przelewem. Tak robią już nie tylko banki, ale i np. firmy pożyczkowe. Jednak Monetia jest tu prekursorem więc w krótkim czasie może zająć strategiczną pozycję. Zdaniem Jóźwiaka zainteresowanych nową usługą jest już kilka dużych podmiotów.

źródło: Jacek Uryniuk - opieniadzachpopolsku.blogspot.com

POMOC

reklamacje, informacja o produktach i usługach
801 33 22 60 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub pod numerem 58 665 70 45