Rachunki: gotówka pozwala zarobić

13 czerwca 2014

Monetia – sieć agencji zajmujących się płatnościami – chce podwoić udziały w rynku. Wchodzi w nowy biznes.

Monetia ma 550 placówek, realizuje 15 mln transakcji rocznie na kwotę 2,6 mld zł. Co miesiąc obsługuje 0,5 miliona klientów opłacających w gotówce rachunki za gaz, prąd, telewizję.

– Mamy blisko 10 proc. rynku płatności masowych, a chcemy podwoić ten udział w ciągu 2-3 lat – mówi Wojciech Jóźwiak, prezes Monetii. Firma będzie otwierać nowe placówki w nowym miejscach, przede wszystkich na zachodzie Polski. Na koniec 2014 roku chce mieć 600 placówek, a w kolejnych latach powiększać sieć o 10% rocznie.

W agencjach Monetii można opłacić wszystkie rachunki i zrobić wpłaty na dowolne konto. Z częścią wystawców firma ma podpisane umowy na preferencyjne stawki. Jest ich 150, w planach jest pozyskanie po około 50 nowych rocznie. Średnia opłata za rachunek wynosi 2 zł, preferencyjne stawki są niższe, np. przy wpłatach dla PGE wynoszą od 0,98 do 1,39 zł. Opłaty za rachunki są często zróżnicowane regionalnie.

Prezes Monetii twierdzi, że stosuje przejrzysty system wynagradzania agentów, do których trafia 70 proc. prowizji pobieranej od klienta. Po ustawowej obniżce interchange firma rozważy umożliwienie opłacania rachunków kartą, ale to zależy od wysokości innych opłat, np. za przetwarzanie transakcji.

W kwietniu Monetia dostała licencję Krajowej Instytucji Płatniczej od Komisji Nadzoru Finansowego. Mimo wzrostu popularności bankowości internetowej, rynek płatności gotówkowych to nadal spory biznes.

– Wartość płaconych w Polsce rachunków za różnego rodzaju usługi przekracza 57 mld zł rocznie, około połowa z nich jest regulowana gotówką – mówi Wojciech Jóźwiak, prezes Monetii.

Największym graczem jest Poczta Polska. Według jej szacunków blisko 30 proc. Polaków opłacających gotówką rachunki czyni to w placówkach tej firmy. Na tym rynku działają także sieci zlokalizowane w sklepach, na stacjach benzynowych (obsługują tam tylko rachunki z kodem kreskowym) oraz małe punkty tzw. biura usług płatniczych (nie są licencjonowane).

Monetia chce wejść w nowe obszary: outsourcing kasowy, np. urzędów i obsługujących je banków, w tzw. procesowanie dokumentów dla usług kupowanych zdalnie – klient zamiast za pośrednictwem kuriera będzie mógł podpisać umowę w placówce Monetii, po wcześniejszej weryfikacji podpisu i dokumentu tożsamości.

Firma wkrótce podpisze pierwszą umowę na taką obsługę z instytucją finansową. Właścicielem Monetii jest spółka należąca w 60 proc. do TFI Capital Partners, a w 40% proc. do zarządu. Wcześniej sieć należała do banku DnB . W 2013 r. firma miała 1,8 mln zł zysku netto.

źródło: Monika Sajewicz - Rzeczpospolita

POMOC

reklamacje, informacja o produktach i usługach
801 33 22 60 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub pod numerem 58 665 70 45